logo w.sobota

03 ws

W Wielką Sobotę, nastaje wielka cisza, oczekiwanie oraz jest to czas próby naszej wiary.

Główny ołtarz w kościele pozostaje obnażony. Przez cały dzień trwa adoracja Chrystusa złożonego do grobu - jest to czas rozważania śmierci Jezusa oraz Jego zstąpienia do otchłani. To dzień, w którym zatopieni w modlitwie oczekujemy na zmartwychwstanie Pana.

Tajemnicę tego czuwania opisuje starożytny autor: "Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął, ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków…".

Kościół powstrzymuje się zupełnie od sprawowania sakramentów. Nie ma tego dnia Mszy świętej. Komunii świętej można udzielać tylko umierającym.

W Wielką Sobotę błogosławi także się pokarmy na stół wielkanocny. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy pokarmy.

Wielka Sobota

adoracja do godz. 1630 tak, jak w Wielki Piątek

Dzieci zapraszamy wraz z dorosłymi. Tych, którzy nie mogą przyjść na adorację w zaproponowanym terminie, zapraszamy w czasie odpowiednim dla siebie.