Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu

ul. Pisarka 16; 39-300 Mielec
tel.: +17 58-52-177 lub 58-27-013

  mielec3@diecezja.tarnow.pl

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

stow.rodz.katParafialny Oddział Stowarzyszenia Rodzin Katolickich powstał 9 listopada 1993 roku jako szósty z kolei oddział Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej.

Po co powstało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich? Najogólniej mówiąc po to, aby pomagać Rodzinom wypełniać swoją służbę miłości i życiu. Wszyscy, którzy mamy doświadczenie życia rodzinnego i małżeńskiego wiemy, że ta służba nie jest łatwa, a w ostatnim czasie chyba coraz trudniejsza.

Nasz oddział Stowarzyszenia przyjął założenie, aby szukać takich obszarów naszego życia, które są słabo zagospodarowane jeśli chodzi o wspieranie Rodziny. Zauważyliśmy, że jedną z "białych plam" w Mielcu jest brak Szkoły Rodzenia, która pomagałaby rodzicom oczekującym przyjścia dziecka na świat w przygotowaniu do narodzin i pielęgnacji swojego potomka. W ciągu 14 lat z przygotowania w naszej Szkole Rodzenia skorzystało już prawie 600 par Rodziców. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą świadomie i aktywnie przeżyć ten czas - jedyny w życiu nienarodzonego jeszcze dziecka oraz ich samych - w miłej rodzinnej atmosferze i w towarzystwie innych rodziców, również oczekujących narodzin swoich dzieci.

Szkole Rodzenia ze szczególną troską pochylamy się nad mamami, które karmią piersią swoje maleństwa. Nie trzeba nikogo przekonywać, że taki sposób karmienia niemowlęcia jest najlepszy dla Dziecka i dla Mamy oraz dla powstającej między nimi więzi, także dla młodego Taty oraz dla całej Rodziny. Problem powstaje wtedy, gdy pojawiają się trudności (jak się okazuje później – możliwe do pokonania), a młodym Rodzicom braknie w tym momencie fachowej pomocy. Szkoła Rodzenia działa wtedy jak "pogotowie ratunkowe" – cieszymy się, gdy możemy pomóc i "uratować" karmienie kolejnego dziecka. Nasze zatroskanie o karmienie naturalne dzieci stało się inspiracją do wydania własnej książki, która jest poradnikiem karmienia: "Witaj Mamo! Witaj Tato! Witajcie Wszyscy! Niedługo się narodzę!"

Na przestrzeni lat realizowaliśmy wiele pomysłów, projektów i inicjatyw, które dotykały różnych sfer życia rodzinnego.


W obecnym czasie nasza stała oferta zawiera propozycje dla wszystkich członków rodziny:

 •  Szkoła Rodzenia - czwartek 17.00 - 19.30
 • Pogaduszki o Dzieciach - wtorek 17.00 - 19.00 - dla rodziców z najmniejszymi dziećmi
 • Zajęcia dla dzieci i młodzieży w KOK-u od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 - 18.00; jest w tym czasie do dyspozycji: bilard, piłkarzyki, gry stolikowe, Internet, basen kulkowy...
 • Zajęcia artystyczne i kulinarne: piątek 16.00 -17.30 - uczestniczy grupa dziewcząt
 • Poradnia Młodzieżowa: środa i piątek 18.00 - 19.00 - pomoc młodzieży w pokonywaniu osobistych trudności życiowych.
 • Poradnia Rodzinna: środa i piątek 18.00 - 19.00 - szukanie rozwiązań dotyczących trudności osobistych kandydatów do małżeństwa, poprawa relacji rodzinnych, metody rozpoznawania płodności...
 • Dla Rodziców, którzy chcą mądrzej kochać swoje dzieci – tak, aby czuły się kochane pomimo stawianych wymagań, prowadzimy zajęcia w grupie na temat: "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały...". Zapisy i informacje w Poradni Rodzinnej w środy i piątki, lub telefonicznie: (17) 582 78 32.
 • Ważnym elementem życia rodzinnego jest świętowanie i odpoczynek. Co roku organizujemy imprezy okolicznościowe, które są okazją aby oderwać się od zwykłej codzienności i wspólnie spędzić czas odpoczynku. Dzieci, występując na scenie, mają okazję pochwalić się rodzicom swoimi umiejętnościami. Konkursy dla dzieci wraz z rodzicami a potem zabawa, to chwile, których na codzień nie ma wiele, a są przecież bardzo potrzebne. Atmosferze zabawy zawsze towarzyszą akcenty religijne w piosenkach, czy konkursach, a w okresie kolędowym są to Jasełka.
 • W zdrowym ciele zdrowy duch!: wtorek i czwartek 18.45 – 19.30. Ta grupa powstała ostatnio z inicjatywy pań, które chcą poprawić swoją kondycję fizyczną a także duchową. 
 • KSERO - codziennie (pn. – pt.) 13.00 - 18.00, tu można także uzyskać informacje i wyjaśnienia dotyczące każdej formy działalności naszego Stowarzyszenia.
 • Prowadzimy także sprzedaż książek, które wzbogacają życie rodzinne o ważne informacje i umiejętności. 
 • Każdy II wtorek miesiąca, po mszy świętej wieczornej rozważamy ważne zagadnienia dotyczące życia rodzinnego.
 • Na koniec to, co jest na początku każdego działania: MODLITWA, która towarzyszy wszystkim naszym poczynaniom, zarówno indywidualna jak i wspólna. Modlimy się także w różnych intencjach wszystkich parafian i rodzin w naszej parafii odmawiając wspólnie różaniec w każdą niedzielę bezpośrednio przed mszą o 10.30


Cała nasza działalność odbywa się w Katolickim Ośrodku Kultury, na piętrze. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w spotkaniach, oraz do wspólnej modlitwy. 

Opracowała: Małgorzata Lubieniecka

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej