Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu

ul. Pisarka 16; 39-300 Mielec
tel.: +17 58-52-177 lub 58-27-013

  mielec3@diecezja.tarnow.pl

Specjalną audycję na ten temat przygotowało Radio RDN Małopolska.

M.in. o idei Synodu opowiedzieli w programie biskup tarnowski Andrzej Jeż, bp Leszek Leszkiewicz, ks. Piotr Cebula i ks. Wojciech Karpiel. Z audycji można się też dowiedzieć o inicjatywach modlitewnych i pracy Zespołów działających w ramach Komisji Przygotowawczej. Kilkunastominutowy program można znaleźć na stronie internetowej Radia Watykańskiego w ramach Aktualności wieczornych i magazynu. 

Posłuchaj audycji ( od piątej minuty)

Będą specjalne lekcje religii o Synodzie. Konspekty przygotuje Zespół Katechetyczny Komisji Przygotowawczej. Lekcje na ten temat odbędą się w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na terenie diecezji tarnowskiej w nowym roku szkolnym. To jedna z decyzji, podjęta podczas pierwszego spotkania Zespołu Katechetycznego – mówi jego przewodniczący ks. Bogusław Połeć.

„Pierwszy temat katechezy zostanie poświęcony roli Synodu w Kościele, a drugi ma już dotyczyć V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Katecheci razem z uczniami będą się zastanawiać w jakim celu został on zwołany i jak młodzi ludzie mają się do tego tematu ustosunkować, bo to oni będą przyszłością Kościoła diecezjalnego” – dodaje.

Podczas obrad rozmawiano m.in. o roli rodziców jako pierwszych katechetów, a także o katechezie parafialnej, dorosłych, przygotowaniu do sakramentu bierzmowania i pierwszych piątkach miesiąca.

Katecheci ponownie są zachęceni, aby zbierali propozycje, uwagi i wskazówki dotyczące nauki religii i przesyłali je do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Zespół Katechetyczny Komisji Przygotowawczej tworzy dziewięć osób. W tym gronie są kapłani, wizytatorzy religii, siostra zakonna i dwie świeckie katechetki.

Około 25 osób będzie działać w Zespole ds. Rodziny Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. To przedstawiciele różnych wspólnot – zapowiada przewodniczący zespołu ks. Piotr Cebula.

„ Celowo ta grupa jest tak duża, by ożywiać ideę Synodu wśród małżeństw i rodzin, a także zbierać informacje, sugestie i propozycje. Będą one później materiałem do pracy w Komisji Głównej ds. Małżeństw i Rodzin” – dodaje ks. Cebula. 

W Zespole będą działać m.in. członkowie Ruchu Światło – Życie, Wspólnoty Galilea, Trudnych Małżeństw Sychar, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, a także Diecezjalna Para Doradców Życia Rodzinnego,  przedstawiciele rodzin niepełnych i związków niesakramentalnych.

„Nie zapominamy o związkach niesakramentalnych. Chcemy też spojrzeć na sytuacje trudne. Te osoby są objęte troską duszpasterską” – podkreśla przewodniczący Zespołu ds. Rodziny Komisji Przygotowawczej. 

Po indywidualnych rozmowach z członkami różnych wspólnot,  zostanie zorganizowane pierwsze wspólne spotkanie Zespołu. 

Logo, hymn, praca i plany zespołów - m.in. na te tematy rozmawiano podczas kolejnego spotkania Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

24 marca odbyło się w Tarnowie trzecie spotkanie Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej, w którym udział wzięli Biskup Andrzej Jeż oraz wszyscy członkowie Komisji.

Rektor Seminarium Duchownego, ks. Andrzej Michalik przedstawił „szkic pastoralny” nawiązujący do hasła Synodu. Dokonał porównania różnych aspektów misji Jezusa, która obecnie powinna być realizowana przez Kościół. W sposób syntetyczny pokazał trzy aspekty tej zależności: 1) jak być powinno?, 2) jak jest? oraz 3) co zrobić aby było tak jak być powinno? Zaproponował także kilka pomysłów związanych z metodą i przebiegiem przyszłych prac synodalnych, aby rzeczywiście odniosły zamierzony skutek duszpasterski, nie pomijając fundamentu biblijno-teologicznego Kościoła.

Następnie Dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie ks. Janusz Królikowski zaprezentował II Synod Diecezji Rzymskiej (1986-1993) przeprowadzony przez Jana Pawła II. Zwrócił uwagę na nowatorski sposób ujęcia zagadnień związanych z życiem Kościoła na którego obliczu jaśnieje światło Chrystusa, zgodnie z hasłem jakie towarzyszyło wszelkim pracom tamtego synodowania. Zaskakująca okazała się informacja, że celebracja synodu (czyli główna część) trwała zaledwie trzy lata, podczas gdy jego przygotowanie aż cztery. Z pewnością ważnym owocem tamtego wydarzenia pozostaje umiejętność ukazania konkretnych wymagań i propozycji dla poszczególnych stanów Kościoła we wszystkich dziedzinach duszpasterskich.

Członkowie Komisji wysłuchali nagrania pierwszej propozycji hymnu, a spośród nadesłanych wielu propozycji logo została wybrana jedna koncepcja. W najbliższym czasie, po dopracowaniu detali i ostatecznym zatwierdzeniu przez Biskupa Ordynariusza logo zostanie podane do publicznej wiadomości i stanie się także znakiem identyfikacyjnym wszelkich prac przygotowawczych V Synodu.

Przedstawiono również postępy prac poszczególnych zespołów, powołanych na ostatnim posiedzeniu. Przy tej okazji Biskup Leszek Leszkiewicz przypomniał, że ich celem jest przede wszystkim propagowanie modlitwy za Synod, następnie informowanie o Synodzie i wreszcie kreatywne szukanie propozycji dla prac przyszłych komisji synodalnych.

Na koniec Biskupi podziękowali za dotychczasowe zaangażowanie w prace przygotowawcze, zachęcając do radosnego spełniania swojej posługi dla Kościoła Tarnowskiego w tym wyzwaniu jakim jest Synod. Zauważyli także, że w ostatnim czasie w diecezji nastąpiło znaczne ożywienie zainteresowania Synodem zarówno wśród księży jak i wiernych świeckich.

Przypominamy, że każdy może skontaktować się z Sekretariatem V Synodu Diecezji Tarnowskiej listownie, mailem lub telefonicznie. Zachęcamy także do śledzenia bieżących informacji na różnych kanałach internetowych i radiowych poświęconych Synodowi:

Facebook – https://www.facebook.com/SynodTarnow 
http://fb.me/SynodTarnow

Twitter – https://twitter.com/SynodTarnow

Youtube – https://www.youtube.com/channel/UCH3nRuusUbXjpmkSkpd9LNA

Radio diecezjalne RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, nadają specjalne audycje w sobotę po 16.00. Powtórki można usłyszeć w niedzielny poranek lub w kolejnych dniach odsłuchać na stronie radia w specjalnej zakładce poświęconej V Synodowi (http://rdn.pl/?page_id=113003).

ks. Andrzej Dudek
rzecznik prasowy 
Komisji Przygotowawczej

Sekretariat Komisji Przygotowawczej 
V Synodu Diecezji Tarnowskiej
33-100 Tarnów, ul. Legionów 30

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: +48 514-791-192 (pon.-pt.: 9.00-15.00)

przedruk ze strony Diecezji Tarnowskiej


Została ona wybrana przez członków Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej wśród trzech zgłoszonych propozycji. – Słowa napisał ks. Zbigniew Pietruszka, a kompozycję wykonali doświadczeni muzycy – mówi ks. Grzegorz Piekarz z Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– Dopiero po zebraniu tych propozycji, tych głosów, ta propozycja, która wygrała została przedstawiona biskupowi Leszkowi Leszkiewiczowi jako propozycja, którą rekomenduje Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej – mówi ks. Piekarz.

Czy wybrana propozycja będzie hymnem V Synodu Diecezji Tarnowskiej okaże się najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu podczas spotkania Komisji Przygotowawczej. Jak mówi ks. Grzegorz Piekarz to prosta i wpadająca w ucho ścieżka dźwiękowa, która ma się kojarzyć ze zbliżającym się w Kościele ważnym wydarzeniem.