Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu

ul. Pisarka 16; 39-300 Mielec
tel.: +17 58-52-177 lub 58-27-013

  mielec3@diecezja.tarnow.pl

Logo, hymn, praca i plany zespołów - m.in. na te tematy rozmawiano podczas kolejnego spotkania Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

24 marca odbyło się w Tarnowie trzecie spotkanie Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej, w którym udział wzięli Biskup Andrzej Jeż oraz wszyscy członkowie Komisji.

Rektor Seminarium Duchownego, ks. Andrzej Michalik przedstawił „szkic pastoralny” nawiązujący do hasła Synodu. Dokonał porównania różnych aspektów misji Jezusa, która obecnie powinna być realizowana przez Kościół. W sposób syntetyczny pokazał trzy aspekty tej zależności: 1) jak być powinno?, 2) jak jest? oraz 3) co zrobić aby było tak jak być powinno? Zaproponował także kilka pomysłów związanych z metodą i przebiegiem przyszłych prac synodalnych, aby rzeczywiście odniosły zamierzony skutek duszpasterski, nie pomijając fundamentu biblijno-teologicznego Kościoła.

Następnie Dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie ks. Janusz Królikowski zaprezentował II Synod Diecezji Rzymskiej (1986-1993) przeprowadzony przez Jana Pawła II. Zwrócił uwagę na nowatorski sposób ujęcia zagadnień związanych z życiem Kościoła na którego obliczu jaśnieje światło Chrystusa, zgodnie z hasłem jakie towarzyszyło wszelkim pracom tamtego synodowania. Zaskakująca okazała się informacja, że celebracja synodu (czyli główna część) trwała zaledwie trzy lata, podczas gdy jego przygotowanie aż cztery. Z pewnością ważnym owocem tamtego wydarzenia pozostaje umiejętność ukazania konkretnych wymagań i propozycji dla poszczególnych stanów Kościoła we wszystkich dziedzinach duszpasterskich.

Członkowie Komisji wysłuchali nagrania pierwszej propozycji hymnu, a spośród nadesłanych wielu propozycji logo została wybrana jedna koncepcja. W najbliższym czasie, po dopracowaniu detali i ostatecznym zatwierdzeniu przez Biskupa Ordynariusza logo zostanie podane do publicznej wiadomości i stanie się także znakiem identyfikacyjnym wszelkich prac przygotowawczych V Synodu.

Przedstawiono również postępy prac poszczególnych zespołów, powołanych na ostatnim posiedzeniu. Przy tej okazji Biskup Leszek Leszkiewicz przypomniał, że ich celem jest przede wszystkim propagowanie modlitwy za Synod, następnie informowanie o Synodzie i wreszcie kreatywne szukanie propozycji dla prac przyszłych komisji synodalnych.

Na koniec Biskupi podziękowali za dotychczasowe zaangażowanie w prace przygotowawcze, zachęcając do radosnego spełniania swojej posługi dla Kościoła Tarnowskiego w tym wyzwaniu jakim jest Synod. Zauważyli także, że w ostatnim czasie w diecezji nastąpiło znaczne ożywienie zainteresowania Synodem zarówno wśród księży jak i wiernych świeckich.

Przypominamy, że każdy może skontaktować się z Sekretariatem V Synodu Diecezji Tarnowskiej listownie, mailem lub telefonicznie. Zachęcamy także do śledzenia bieżących informacji na różnych kanałach internetowych i radiowych poświęconych Synodowi:

Facebook – https://www.facebook.com/SynodTarnow 
http://fb.me/SynodTarnow

Twitter – https://twitter.com/SynodTarnow

Youtube – https://www.youtube.com/channel/UCH3nRuusUbXjpmkSkpd9LNA

Radio diecezjalne RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, nadają specjalne audycje w sobotę po 16.00. Powtórki można usłyszeć w niedzielny poranek lub w kolejnych dniach odsłuchać na stronie radia w specjalnej zakładce poświęconej V Synodowi (http://rdn.pl/?page_id=113003).

ks. Andrzej Dudek
rzecznik prasowy 
Komisji Przygotowawczej

Sekretariat Komisji Przygotowawczej 
V Synodu Diecezji Tarnowskiej
33-100 Tarnów, ul. Legionów 30

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: +48 514-791-192 (pon.-pt.: 9.00-15.00)

przedruk ze strony Diecezji Tarnowskiej


Została ona wybrana przez członków Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej wśród trzech zgłoszonych propozycji. – Słowa napisał ks. Zbigniew Pietruszka, a kompozycję wykonali doświadczeni muzycy – mówi ks. Grzegorz Piekarz z Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

– Dopiero po zebraniu tych propozycji, tych głosów, ta propozycja, która wygrała została przedstawiona biskupowi Leszkowi Leszkiewiczowi jako propozycja, którą rekomenduje Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej – mówi ks. Piekarz.

Czy wybrana propozycja będzie hymnem V Synodu Diecezji Tarnowskiej okaże się najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu podczas spotkania Komisji Przygotowawczej. Jak mówi ks. Grzegorz Piekarz to prosta i wpadająca w ucho ścieżka dźwiękowa, która ma się kojarzyć ze zbliżającym się w Kościele ważnym wydarzeniem.

przedruk ze strony Diecezji Tarnowskiej


Co zrobić, by z informacjami o Synodzie docierać do szerokiego grona odbiorców? Na ten temat rozmawiali przedstawiciele mediów diecezjalnych i Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

– Media będą informować o Synodzie i mają swoje propozycje – mówi ks. Andrzej Dudek, rzecznik Komisji Przygotowawczej. – Po pierwszej audycji na antenie radia RDN okazało się, że świadomość wśród ludzi, czym jest Synod, jest bardzo niska. Audycja i pracownicy mediów trochę otworzyli nam oczy, czym powinniśmy się zająć. Skierować naszą uwagę na działalność informacyjną – dodaje.

Audycji synodalnych w RDN można posłuchać w każdą sobotę po godzinie 16.00 a skrót emitowany jest w niedzielę przed godziną 12.00. Na stronie www.rdn.pl powstała specjalna zakładka Synod gdzie będą informacje i audycje. Gość Niedzielny też na bieżąco na łamach gazety i portalu www.tarnow.gosc.pl informuje o Synodzie.

Joanna Sadowska, przewodnicząca Zespołu ds. Mediów Komisji Przygotowawczej podkreśla też ważną rolę mediów społecznościowych. – W ramach naszego zespołu planujemy na razie uruchomienie czterech kanałów w ramach mediów społecznościowych. Będzie to konto Facebook, You Tube, Instagram i Twitter. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie jako pierwsze powstanie konto na Facebooku – podkreśla.

Powstaje także strona internetowa V Synodu Diecezji Tarnowskiej, a odpowiada za to ks. Marcin Baran z Zespołu ds. Mediów. – Chcemy, by na tej stronie znalazły się najistotniejsze informacje o tym, co dzieje się w ramach Synodu. Planujemy nawiązać do historii, będzie ABC Synodu. Każdy będzie mógł napisać i zapytać o to, co go na tym etapie interesuje – mówi.

W spotkaniu z mediami diecezjalnymi w tarnowskiej kurii uczestniczył bp Leszek Leszkiewicz, przewodniczący Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

przedruk ze strony Diecezji Tarnowskiej


W najbliższą sobotę, 4 marca na antenie diecezjalnej rozgłośni RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz po godz. 16:00, ruszy audycja dotycząca V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Będzie ona próbą odpowiedzi na pytanie czym jest synod, po co jest zwołany i w jaki sposób będzie przeprowadzony. Pojawią się w niej głosy dorosłych i dzieci, zapytanych w sondzie ulicznej czym według nich jest synod. Próbą ogólnego zdefiniowania synodu będą z kolei archiwalne nagrania RDN Małopolska. Ponadto, w audycji będą zawarte bieżące informacje na temat prac synodalnych. Początkowo cała audycja będzie trwała 15-30 minut, później stopniowo czas będzie wydłużany do jednej godziny.

Audycje będą cykliczne, czyli w każdą sobotę od godz. 16.00 i powtórka fragmentów w niedzielne przedpołudnie. W kolejne soboty przybliżona będzie historia i znaczenie poprzednich synodów naszej diecezji, aby stały się one inspiracją do zrozumienia aktualności obecnego synodu i otwarciem do debaty nad zagadnieniami, które warto podjąć w obecnej refleksji synodalnej.

Komisja zachęca kapłanów do słuchania tych audycji oraz poinformowania wiernych, aby i oni mogli skorzystać z tych programów mających charakter informacyjny i upowszechniający ideę synodu. 

Bp Leszek Leszkiewicz, przewodniczący Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej i rzecznik Komisji ks. Andrzej Dudek zapraszają także do współpracy przy tworzeniu audycji. „Bardzo mile będą widziane pomysły zagadnień, świadectwa księży i świeckich dotyczące synodu. Z pewnością wśród adresatów są tacy, którzy uczestniczyli w jakikolwiek sposób w pracach ostatniego IV Synodu Diecezji Tarnowskiej (zarówno duchowni jak i świeccy) i mogą podzielić się swoim doświadczeniem, wspomnieniami. Zapraszamy do włączenia się w tę inicjatywę także tych, którzy są gotowi do konstruktywnej debaty na temat obecnego synodu i stanu Kościoła tarnowskiego. Zależy nam bardzo na współpracy ze świeckimi, których głos będzie ważny w audycjach” - dodaje ks. Dudek,  koordynator audycji z ramienia Komisji Przygotowawczej.

przedruk ze strony Diecezji Tarnowskiej


 W Tarnowie powołano jedenaście Zespołów Przygotowawczych w ramach Komisji, która przygotowuje V Synod Diecezji Tarnowskiej. Jest też pierwsza modlitwa śpiewana w intencji Synodu.  

Obrady, które odbyły się w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie były poświęcone m.in. powołaniu Zespołów Przygotowawczych.

Na ich czele stanęli członkowie Komisji. Mogą wybrać sobie współpracowników – specjalistów w danej dziedzinie, by rozpocząć opracowywanie tematów, które posłużą już przyszłym Komisjom Synodalnym - mówi przewodniczący Komisji Przygotowawczej, bp Leszek Leszkiewicz.

„Zespół Teologiczny zajmie się teologicznym opracowaniem. Mamy Zespół Prawny, który będzie musiał opracować statut Synodu, prawo, które będzie potrzebne do prowadzenia prac. Będą też Komisje ds. Duchowieństwa i Osób Konsekrowanych, a także Zespół Liturgiczny i Zespół ds. Mediów – wylicza biskup.

Komisja Przygotowawcza  zapoznała się z projektami logo Synodu, ale ostatecznego wzoru nie wybrano. „Logo samo w sobie posiada głęboką treść  i symbolikę. W jakimś sensie jest streszczeniem istoty idei Synodu. Logo będzie znajdować się m.in. na powstającej stronie internetowej Synodu i dokumentach synodalnych – mówi sekretarz Komisji, ks. Piotr Cebula.

Propozycją ożywienia modlitwy za Synod ma być m.in. krótki utwór śpiewany w intencji Synodu, który powstał z myślą o dzieciach. Będzie można go wykonywać przed katechezą i podczas Mszy z udziałem dzieci i rodzin. „Ja już tak modlę się z moimi uczniami przed katechezą” - mówi jeden z autorów, ks. Wojciech Karpiel.

Podczas obrad Komisji była też mowa o współpracy z Radiem RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Rozgłośnia diecezji tarnowskiej już informuje o przygotowaniach do Synodu. Od marca pojawią się cykliczne audycje poświęcone temu tematowi.

Gośćmi spotkania byli ks. Władysław Szewczyk i ks. Piotr Gajda, którzy opowiadali o poprzednim, IV Synodzie Diecezji Tarnowskiej.