Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu

ul. Pisarka 16; 39-300 Mielec
tel.: +17 58-52-177 lub 58-27-013

  mielec3@diecezja.tarnow.pl

przedruk ze strony Diecezji Tarnowskiej


W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

"Pragnąłbym, aby diecezjanie pogłębili swoją duchowość poprzez głębszą pobożność eucharystyczną, przez głębsze uczestnictwo w Eucharystii. Bardzo ważne będzie dostrzeżenie pobożności maryjnej w duchu chrystocentrycznym, pasyjnej. Z pewnością jest potrzeba większego zaangażowania wiernych świeckich w życie parafii i diecezji. Celem będzie także większa troska o duszpasterstwo małżeństw, rodzin, dzieci, młodzieży" – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Bp Leszek Leszkiewicz zachęcił do modlitwy w intencji synodu. – Obok modlitwy bardzo ważną kwestią jest informacja o synodzie, aby wszyscy diecezjanie wiedzieli o synodzie, wypowiadali się na temat Kościoła, swojego miejsca w nim - dodał.

 

Przeczytaj więcej i zobacz zdjęcia na stronie Gościa Niedzielnego

przedruk ze strony Diecezji Tarnowskiej


Modlisz się w intencji synodu? To świetnie. Teraz jeszcze zachęć innych do wspólnej modlitwy.

„Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, abyście ochoczo podjęli modlitwę w intencji V Synodu, którego prace potrwają przez kilka kolejnych lat. Z Bożą pomocą, prowadzeni światłem Ducha Świętego, pielgrzymując jako Kościół tarnowski na wzór Chrystusa, podejmijmy wspólnie dzieło V Synodu Diecezji Tarnowskiej” – prosi biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Odpowiadając na prośbę biskupa diecezjalnego zachęcamy grupy do włączenia się w akcję modlitewną.

Polega ona na odmówieniu na spotkaniu grupy parafialnej lub podczas lekcji religii (zarówno w przedszkolu, jak i szkole) modlitwy w intencji synodu i nagranie odmawianej modlitwy na telefon komórkowy lub dyktafon. Plik dźwiękowy prosimy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nagrane modlitwy będą zamieszczane na profilu społecznościowym V synodu www.facebook.com/SynodTarnow

Do pliku dźwiękowego prosimy dołączyć informację gdzie został nagrany plik – np. Tarnów, Szkoła Podstawowa nr 25, kl. V, opiekun/katecheta Jan Nowak.

W zależności od wieku zachęcamy, aby młodsze dzieci odmawiały krótką modlitwę śpiewaną, a młodzież pełną wersję modlitwy.

przedruk ze strony Diecezji Tarnowskiej


28 kwietnia odbyło się w Tarnowie czwarte spotkanie Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Ks. Jacek Soprych przedstawił krótko historię trzech pierwszych synodów diecezjalnych (z 1928, 1938 i 1948). Ukazał nie tylko powody ich zwoływania, ale też sposób przeprowadzania zaledwie kilkudniowych obrad. Ich zewnętrzna forma była odmienna od obecnych oczekiwań wobec V Synodu, gdyż wówczas obowiązywało odmienne ustawodawstwo kościelne. Cele jednak były takie same: troska o wiarę wiernych i o Kościół tarnowski.

Członkowie Komisji podjęli dyskusję nad propozycjami hymnu synodalnego. Zostały zgłoszone cztery aranżacje muzyczne (do jednego z tekstów są dwie kompozycje). Zdecydowano, że zanim zostanie zaproponowana Biskupowi jedna z wersji hymnu, wszystkie trzy teksty muszą zostać przeanalizowane pod względem teologicznym, gdyż nie wystarczy tylko opina muzyczna.

Rozmawiano także o konwencji wrześniowych spotkań z kapłanami, jakie odbędą się  w każdym dekanacie z przedstawicielami Komisji Przygotowawczej. Ostateczna ich forma zostanie szczegółowo opracowana przed wakacjami. Już w niedługim czasie Bp Leszek wystosuje list do kapłanów zachęcając ich do refleksji nad kwestiami, które powinny zostać podjęte na V Synodzie oraz do wygłoszenia wiernym homilii o synodzie.

Przedstawiono również postępy prac poszczególnych zespołów tematycznych. W maju odbędzie się konferencja prasowa, podczas której po raz pierwszy zostanie zaprezentowane logo i strona internetowa V Synodu. O terminie konferencji wszystkie media  zostaną poinformowane  z odpowiednim wyprzedzeniem.

Komisja przypomina, że każdy może skontaktować się z Sekretariatem V Synodu Diecezji Tarnowskiej listownie, mailem lub telefonicznie.

Komisja zachęca także do śledzenia bieżących informacji na różnych kanałach internetowych i radiowych: Facebook, Twitter czy YouTube (*SynodTarnow*) oraz do słuchania sobotnich audycji w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

ks. Andrzej Dudek, rzecznik prasowy Komisji Przygotowawczej

Sekretariat Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej
33-100 Tarnów, ul. Legionów 30

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: +48 514-791-192 (pon.-pt.: 9.00-15.00)

Specjalną audycję na ten temat przygotowało Radio RDN Małopolska.

M.in. o idei Synodu opowiedzieli w programie biskup tarnowski Andrzej Jeż, bp Leszek Leszkiewicz, ks. Piotr Cebula i ks. Wojciech Karpiel. Z audycji można się też dowiedzieć o inicjatywach modlitewnych i pracy Zespołów działających w ramach Komisji Przygotowawczej. Kilkunastominutowy program można znaleźć na stronie internetowej Radia Watykańskiego w ramach Aktualności wieczornych i magazynu. 

Posłuchaj audycji ( od piątej minuty)

Będą specjalne lekcje religii o Synodzie. Konspekty przygotuje Zespół Katechetyczny Komisji Przygotowawczej. Lekcje na ten temat odbędą się w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na terenie diecezji tarnowskiej w nowym roku szkolnym. To jedna z decyzji, podjęta podczas pierwszego spotkania Zespołu Katechetycznego – mówi jego przewodniczący ks. Bogusław Połeć.

„Pierwszy temat katechezy zostanie poświęcony roli Synodu w Kościele, a drugi ma już dotyczyć V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Katecheci razem z uczniami będą się zastanawiać w jakim celu został on zwołany i jak młodzi ludzie mają się do tego tematu ustosunkować, bo to oni będą przyszłością Kościoła diecezjalnego” – dodaje.

Podczas obrad rozmawiano m.in. o roli rodziców jako pierwszych katechetów, a także o katechezie parafialnej, dorosłych, przygotowaniu do sakramentu bierzmowania i pierwszych piątkach miesiąca.

Katecheci ponownie są zachęceni, aby zbierali propozycje, uwagi i wskazówki dotyczące nauki religii i przesyłali je do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Zespół Katechetyczny Komisji Przygotowawczej tworzy dziewięć osób. W tym gronie są kapłani, wizytatorzy religii, siostra zakonna i dwie świeckie katechetki.