Pielgrzymuj na Jasną Górę rowerem, a może pieszo?

2017 pielgrz.rowerowa          2017 xxxv ppt

Zapisy w kancelarii parafialnej.

"Serce Jezusa, hojne dla wszystkich..."

aktualn serce.jezusaCzerwiec to miesiąc szczególnego kultu Serca Bożego i Tajemnicy Eucharystii. Przed nami nabożeństwa czerwcowe ku czci Serca Jezusowego.

W tradycji Kościoła za początek kultu Serca Bożego uważa się moment przebicia Bożego Serca na krzyżu. Pierwszymi, którzy uczcili to Serce byli apostołowie oraz setnik stojący pod krzyżem. W późniejszych wiekach Ojcowie Kościoła i wierni kontemplowali miłość Chrystusa, która zaprowadziła Go na krzyż. Wiek XVII wniósł nowe ożywienie kultu Serca Bożego kiedy to Pan Jezus objawił św. Małgorzacie Marii Alacoque, że "gorące pragnienie miłości ze strony ludzi skłoniło Go do objawienia nam swego Serca ze wszystkimi jego bogactwami miłości, miłosierdzia, łaski, świętości i zbawienia, aby tych wszystkich, którzy według swej możności oddawać Mu będą hołd i szerzyć Jego cześć, miłość i chwałę, obficie i hojnie obdarzy tymi skarbami".

XII Tydzień Zwykły

27 czerwca - w Mielcu Uroczystość NMP Nieustającej Pomocy, Patronki miasta Mielec

Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy został namalowany na desce. Na przestrzeni wieków otrzymał dwa główne tytuły: Matka Boża Bolesna oraz Matka Boża Nieustającej Pomocy. Autorstwo obrazu przypisywane jest najgłośniejszemu malarzowi prawosławnemu wczesnego średniowiecza, mnichowi bazyliańskiemu - S. Lazzaro.

Nie jest dokładnie znany wiek powstania ikony określanej dziś przez katolików jako obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zaś w tradycji prawosławnej jako ikona Matki Bożej "Cierpiącej". Według starej legendy do Europy przywiózł go bogaty kupiec. W czasie podróży statkiem, gdy na morzu rozszalał się sztorm, człowiek ten wyjął obraz ze skrzyni i pokazał przerażonym podróżnym. Ich modlitwy do Matki Bożej ocaliły statek. Po przybyciu do Wiecznego Miasta ikona została umieszczona w kościele św. Mateusza. W dobie napoleońskiej, po zdobyciu Rzymu przez wojska francuskie, obraz zaginął. Po ponad pół wieku odnalazł go redemptorysta o. Michał Marchi. W 1865 roku papież Pius IX powierzył obraz Redemptorystom, mówiąc: "Sprawcie, aby go poznano na całym świecie i aby się w nim rozmiłowano." Ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest dziś najbardziej rozpowszechnionym obrazem Maryjnym. Oryginał ikony został umieszczony w kościele Redemptorystów w Rzymie. 23 czerwca 1867 roku odbyła się uroczysta koronacja obrazu, zaś w roku 1876 ustanowiono święto Błogosławionej Dziewicy Maryi pod wezwaniem Nieustającej Pomocy na dzień 27 czerwca.

Liturgia słowa na dziś

Katolicka Agencja Informacyjna