Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu

ul. Pisarka 16; 39-300 Mielec
tel.: +17 58-52-177 lub 58-27-013

  mielec3@diecezja.tarnow.pl

Niedziela Miłosierdzia Bożego

aktualn 2014.04.27 2


Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar.

św. Faustyna Kowalska, "Dzienniczek" nr 699

 

W Niedzielę Miłosierdzia – zbiórka na rzecz ofiar wojny w Syrii


kep logoW odpowiedzi na wielokrotne apele Ojca Świętego Franciszka w Niedzielę Miłosierdzia, 23 kwietnia w polskich kościołach zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz ofiar wojny w Syrii. Decyzję o zbiórce podjęli polscy biskupi podczas 375. Zebrania Plenarnego.

W ubóstwie żyje 80 procent Syryjczyków, pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym prawie 6 milionów dzieci. 6 lat po rozpoczęciu wojny sytuacja w Syrii jest wciąż dramatyczna.  – Kościół w Polsce nie może pozostać obojętny na dziejący się na naszych oczach dramat cierpiących braci – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Zgodnie z decyzją biskupów podjętą podczas ostatniego zebrania plenarnego Episkopatu w Niedzielę Miłosierdzia 23 kwietnia w parafiach na terenie całej Polski będą zbierane ofiary do puszek. Fundusze zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Polska potrzebującym. Działania Caritas można dodatkowo wesprzeć, wysyłając SMS charytatywny z hasłem SYRIA na numer 72052.

Zbiórka będzie wyrazem solidarności z narodem syryjskim, szczególnie w niemal całkowicie zniszczonym Aleppo. Od dwóch lat Aleppo nie ma dostępu do elektryczności i bieżącej wody. Brakuje również jedzenia. Przed wojną miasto liczyło około pięciu milionów mieszkańców. Obecnie jest ich niecałe 2 miliony.

 

73. Tydzień Miłosierdzia

2017 73.Tydzien.Milosierdzia

W dniach 23-29 kwietnia 2017 r. Kościół w Polsce przeżywa 73. Tydzień Miłosierdzia. Tym razem przebiega on pod hasłem "Idźcie i głoście".

Celem Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim formacja – budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy, jaką różne organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy charytatywnej i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.

Diecezjalne Uroczystości Święta Caritas odbędą się w sobotę, 22 kwietnia 2017 r. w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Świętowanie rozpoczniemy o godz. 10.15, a następnie, o godz. 10.30 będziemy uczestniczyli w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Biskupa Stanisława Salaterskiego. Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpi wręczenie listów dziękczynnych, sygnowanych przez Biskupa Ordynariusza oraz Statuetek „Misericors” osobom i instytucjom zgłoszonym do wyróżnienia.

Kalendarz liturgiczny

II Tydzień Wielkanocny


24 kwietnia - Uroczystość Św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

04.24 sw.Wojciech

Wojciech urodził się około roku 956. Pochodził z możnego rodu Sławników. Kształcił się w Magdeburgu pod opieką arcybiskupa Adalberta, na cześć którego przyjął imię zakonne. Powrócił do Czech jako subdiakon i został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę. W Rzymie - za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów na Awentynie.

Za namową cesarza Ottona III i w porozumieniu z Bolesławem I Chrobrym przy końcu 996 roku przybył do Polski, aby podjąć misję wśród pogańskich Prusów. Wraz z towarzyszami - bratem Radzimem Gaudentym i prezbiterem Benedyktem Boguszą, popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd morzem w kierunku Pregoły.

Liturgia słowa na dziś

Katolicka Agencja Informacyjna

Wiadomości z Diecezji