Witamy na stronie internetowej

parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu
ul. Pisarka 16; 39-300 Mielec

 tel.: +17 58-52-177 lub +17 58-27-013

Komunikat Księdza Biskupa

w związku z 50. Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu

Drodzy Diecezjanie!

aktualn bp.ajezJednym z największych wyzwań, przed jakimi stale stoi Kościół i nasza Ojczyzna, jest ochrona trzeźwości wszystkich Polaków. W niedzielę 26 lutego br. rozpocznie się 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to szczególny czas naszego zjednoczenia się w modlitwie i staraniach na rzecz trzeźwości.
W tym kontekście wyjątkowo cenne będzie podjęcie osobistej abstynencji, chociażby na czas tegorocznego Wielkiego Postu, jako formy wynagradzania Bogu za grzechy pijaństwa. Jubileuszowy Tydzień Modlitw o Trzeźwość rozpoczyna też Narodowy Kongres Trzeźwości, którego hasło brzmi: „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”.

Niech nasze osobiste zaangażowanie w modlitwę o trzeźwość i w różne formy działań wspierających starania o trzeźwość, z pomocą łaski Bożej, przyniosą błogosławione owoce dla całej naszej Ojczyzny.

Z pasterskim błogosławieństwem
† Andrzej Jeż, BISKUP TARNOWSKI

Kandydaci do bierzmowania z klas III

Kandydaci do dopuszczeni do bierzmowania przyjmą Sakrament
w czwartek 2 marca z rąk ks. bpa Leszka Leszkiewiczcza.

Wcześniej, od poniedziałku  27 lutego do Środy Popielcowej
kandydaci będą uczestniczyć w Triduum bezpośrednio przygotowującym ich do przyjęcia tego Sakramentu.

Prosimy rodziców o zaangażowanie i towarzyszenie swoim dzieciom w tym przygotowaniu.

Do pobrania: karta poświadczenia bierzmowania oraz deklaracja trzeźwościowa

Kalendarz liturgiczny

VII Tydzień Zwykły

22 lutego - Święto Katedry świętego Piotra

02.22 Katedry.sw.PiortaDziś w Kościele katolickim obchodzone jest nietypowe święto. Dzień ten nie jest wspomnieniem jakiejś świętej postaci, ale wskazuje na wyjątkowe miejsce – Katedrę św. Piotra w Rzymie. Jej historia zaczyna się od skromnego grobu, w którym pochowano Piotra po jego męczeńskiej śmierci. Minęły jednak trzy pokolenia zanim postawiono w tym miejscu niewielki monument-kaplicę dla uczczenia świętego.

Historia samej budowli jest związana z innym przełomowym wydarzeniem. W 313 roku cesarz Konstantyn Wielki wydaje Edykt Mediolański – kończy się epoka prześladowań chrześcijan, zyskują oni wolność wyznania. W dalszej kolejności cesarz Konstantyn i papież Sylwester I postanawiają wznieść na grobie Piotra największą bazylikę świata zachodniego. Przez tysiąc dwieście lat istnienia Bazylika Konstantyńska, wzbogacana w kolejnych epokach licznymi dziełami sztuki, stanowiła cel pielgrzymek dla całego chrześcijańskiego świata.

Liturgia słowa na dziś

Katolicka Agencja Informacyjna

Wiadomości z Diecezji