Do Częstochowy wiedzie nasz szlak...

08.xx PPTTakie słowa można usłyszeć w refrenie jednej z piosenek pielgrzymkowych. Właśnie w tych dniach - od 17 do 25 sierpnia - pielgrzymi z naszej parafii podążają w grupie nr 18 Świętego Wojciecha do stóp Jasnogórskiej Pani. Hasłem tegorocznych rekolekcji w drodze są słowa z ewangelii św. Łukasza: "Kim On właściwie jest?"

Siostry i bracia idą ze swoimi intencjami, ale również z parafialnymi - złożonymi przez tych z naszej wspólnoty, którzy nie mogą pielgrzymować. Zapraszamy wszystkich do duchowego towarzyszenia zdążającym do Częstochowy, zwłaszcza podczas wieczornych mszy świętych w naszym kościele o godz. 19.00.

Na oficjalnej stronie Pielgrzymki można znaleźć odnośniki do relacji z trasy - kliknij
oraz program audycji radiowych na antenie RDN Małopolska - kliknij
Aktualne informacje oraz sporo zdjęć na profilu PPT z RDN na facebooku - kliknij

Przypominamy, że organizujemy autokary na wejście pielgrzymki do Częstochowy 25 sierpnia. Zapisy w kancelarii.

26 sierpnia - Uroczystość NMP Częstochowskiej

08.26 NMPCzestochowskaJasna Górna – gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej to najważniejsze sanktuarium maryjne w naszej ojczyźnie. W 1904 roku papież św. Pius X ustanowił dla tego miejsca święto Matki Bożej, a w 1931 roku kolejny papież – Pius XI rozciągnął je na wszystkie diecezje polskie podnosząc do rangi uroczystości.

Sama ikona Czarnej Madonny trafiła do Częstochowy w 1384 roku za sprawą księcia Władysława Opolczyka. Ufundował on klasztor do którego sprowadził ojców paulinów z Węgier. Obraz bardzo szybko zasłynął cudami. A samo miejsce stało się duchową stolicą naszej ojczyzny. Tu modlili się nie tylko prości ludzie ale i królowie – Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt I Stary, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Jan Kazimierz czy Jan III Sobieski.

W 1655 roku miało miejsce jedno z najsłynniejszych wydarzeń potopu szwedzkiego. Przez półtora miesiąca garstka obrońców Jasnej Góry pod duchowym przywództwem przeora ojca Augustyna Kordeckiego broniła się dzielnie i odparła ataki wroga. Ta historia była nie tylko przełomem militarnym w całej wojnie, ale przede wszystkim symbolicznym – na wskroś religijnym.

Inne ważne wydarzenie religijno-patriotyczne odbyło się tutaj 26 sierpnia 1956 roku. Wtedy to w obecności przeszło miliona wiernych zostały złożone Jasnogórskie Śluby Narodu. Zredagował je prymas Stefan Wyszyński, który jednak w tym czasie był więziony przez komunistów. W czasie uroczystości modlono się o jego uwolnienie, a doszło do tego kilka miesięcy później.

W Częstochowie – 3 maja 1966 roku miały miejsce centralne obchody milenijne z okazji tysiąclecia chrztu Polski.

Aż sześciokrotnie Jasną Górę odwiedził jako papież święty Jan Paweł II. W roku 1991 miały tutaj miejsce Światowe Dni Młodzieży, którym przewodniczył. Sanktuarium częstochowskie nawiedzali również jego następcy – papieże: Benedykt XVI i Franciszek.

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty dałeś narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty obraz jasnogórski wsławiłeś niezwykłą czcią wiernych, spraw łaskawie, abyśmy na ziemi z zapałem walczyli w obronie wiary, a w niebie wysławiali Twoje zwycięstwo.

XX Tydzień Zwykły

21 sierpnia - Wspomnienie św. Piusa X, papieża

88.21 sw.PiusX

Giuseppe Sarto urodził się w Riese w roku 1835. Wyświęcony na kapłana z gorliwością spełniał swoje obowiązki. W 1884 r. został biskupem Mantui. Jako pasterz diecezji umiał być kochającym i życzliwym dla wszystkich pasterzem, ale bywał także stanowczy, kiedy tego wymagała chwała Boża. Od 1893 r, był patriarchą Wenecji i kardynałem. W roku 1903 został wybrany papieżem przyjmując imię imię Piusa X. Ożywił w Kościele życie eucharystyczne i rozpoczął reformę liturgii. Zmarł w 1914 r.

Tweet papieża Franciszka

Katolicka Agencja Informacyjna