"Do Częstochowy wiedzie nasz szlak..."

08.xx PPTTakie słowa można usłyszeć w refrenie jednej z piosenek pielgrzymkowych. Właśnie w tych dniach - od 17 do 25 sierpnia - pielgrzymi z naszej parafii podążają w grupie nr 18 Świętego Wojciecha do stóp Jasnogórskiej Pani. Hasłem tegorocznych rekolekcji w drodze są słowa „Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa”, które skłaniają do zgłębienia tajemnicy Ducha Świętego, nawiązując jednocześnie do trwającego V Synodu.

Siostry i bracia idą ze swoimi intencjami, ale również z parafialnymi - złożonymi przez tych z naszej wspólnoty, którzy nie mogą pielgrzymować. Zapraszamy wszystkich do duchowego towarzyszenia zdążającym do Częstochowy, zwłaszcza podczas wieczornych mszy świętych w naszym kościele o godz. 19.00.

Na oficjalnej stronie Pielgrzymki można znaleźć odnośniki do relacji z trasy - kliknij
oraz program audycji radiowych na antenie RDN Małopolska - kliknij
Aktualne informacje oraz sporo zdjęć na profilu PPT z RDN na facebooku - kliknij

Przypominamy, że organizujemy autokary na wejście pielgrzymki do Częstochowy 25 sierpnia. Zapisy w kancelarii.

Prace renowacyjne w kościele górnym

wizualizacja

Od początku wakacji trwają intenstywne prace renowacyjne w kościele górnym. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z
Projektem kolorystyki wnętrza i oświetlenia kościoła parafialnego pw.: Ducha Świętego w Mielcu, który został opracowany przez Pracownię Projektową "Bena" Bożena Skrzypiec.

Projekt znajduje się w pliku .pdf (5,62 MB) - kliknij i pobierz.

15 sierpnia - Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Msze święte wg porządku niedzielnego

aktualn wniebowz.nmp

W tradycji ludowej święto nazywane jest również Matki Bożej Zielnej. Tego dnia rolnicy dziękują Bogu za plony; święci się kwiaty, zioła i kłosy zbóż, które mają chronić od chorób i zarazy.

W Konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus”, którą 1 listopada 1950 roku ogłosił papież Pius XII, zapisał dogmat wiary stwierdzając, że Maryja po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do nieba.

Powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej.

W naszej ojczyźnie największe uroczystości mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz Wniebowzięcia. Drugim miejscem jest Jasna Góra, dokąd do stóp Matki Bożej Częstochowskiej zmierzają liczne pielgrzymki z całej Polski.

W tym dniu pamiętamy również o polskiej armii, gdyż w 1920 roku w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się zwycięska bitwa wojsk polskich z bolszewikami, nazwana później "cudem nad Wisłą".

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty wziąłeś do niebieskiej chwały ciało i duszę Niepokalanej Dziewicy Maryi, Matki Twojego Syna,
spraw abyśmy nieustannie troszczyli się o dobra duchowe i wysłużyli sobie udział w Jej chwale.

XIX Tydzień Zwykły

14 sierpnia - Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika

08.14 sw.Maksymilian.M.Kolbe

Maksymilian Maria Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli w roku 1894. Wstąpił do zakonu franciszkanów i w roku 1918 otrzymał święcenia kapłańskie. Gorliwy czciciel Matki Bożej założył stowarzyszenie "Milicja Maryi Niepokalanej" i powołał do życia wydawnictwa w Polsce i w Japonii. W roku 1941 został przez Niemców osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie dawał wszystkim przykład cierpliwości. Dobrowolnie przyjął śmierć w bunkrze głodowym zamiast innego więźnia. Zginął 14 sierpnia 1941 roku, dobity zastrzykiem.

Tweet papieża Franciszka
Katolicka Agencja Informacyjna